Lecitin se nachází jako přirozená složka v recepturách mnoha výrobků. Největší využití nachází v potravinářství, zejména v pekárenství, při výrobě cukrovinek, margarínu, čokolády či instantních potravin. Značné uplatnění nalézá lecitin také ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu, při výrobě krmiv ale i v dalších oborech.

Co je lecitin?

V Evropě je lecitin považován za nutriční aditivum (E322), na základě toho je výrobek definován jako „organická látka odvozená čistě z rostlinného nebo živočišného zdroje?. Z chemického pohledu, jsou lecitiny komplexní směsi různých polárních fosforečnanů, glykolipidů, tak jako neutrálních lipidů (triglyceridy, steroly, mastné kyseliny). Technologické a fyziologické vlastnosti lecitinu se odvíjí především od druhu a množství polárních lipidů.

Jejich molekulární struktura dává lecitinu unikátní povrchově aktivní vlastnosti díky tomu, že lecitin obsahuje jak lipofilní tak hydrofilní část. Díky tomu jsou lecitiny nenahraditelné jako emulgátor, disperzní činidlo, stabilizátor, zvlhčující prostředek i jako antioxidant. Lecitin má také vynikající nutriční vlastnosti díky fosfolipidům v něm obsažených.

Nejběžnější suroviny pro výrobu lecitinu jsou sója, slunečnice, řepka, vajíčka. Dále lecitiny dělíme a tekuté a práškové – deolejované.

Práškový (deolejovaný) lecitin

Práškový nebo granulovaný lecitin je vynikající funkční aditivum pro různé potraviny. K tomu aby se vyrobil prášek bez chuti, je nutné odstranit z tekutého lecitinu obsah oleje a volné mastné kyseliny. Takový čistý, práškový lecitin má vysokou koncentraci fosfolipidů a lepší emulgační vlastnosti. Neutrální chuť a snadné dávkování pak umožňují jeho využití v různých výrobcích v celé řadě průmyslových odvětví. Sypký, žlutý až světle žlutohnědý lecitin má velmi jemné částice a lze ho proto snadno začlenit do práškových přípravků. Ve srovnání s tekutými lecitiny se snáze dávkovkuje a zároveň díky zvýšenému podílu fosfolipidů lze podstatně snížit i použité množství.

Tekutý Práškový
Sójový LECICO F 600 IPM
LECICO F 600 organic
LECICO F 580 IP
LECICO F 300
LECICO F 200
LECICO P 900 IPM
LECICO P 900 organic
LECICO P 700 IPM
LECICO P 300
Slunečnicový LECICO SUN 400
LECICO SUN FM 580
LECICO SUN P 400
Řepkový LECICO RAP 200 IPM LECICO RAP P 200

V naší nabídce naleznete také prémiové lecitiny označované jako bio (organic).

V případě zájmu o více informací nás neváhejte kontaktovat.